Kutyák, macskák, szőrös, tollas kedvencek

Minden, amit tudni akarsz négylábú kedvenceinkről.Hogyan válassz, hogyan etesd, neveld, gondozd, tenyészd, gyógyísd,stb. Állatorvosok és menhelyek elérhetősége. Ajándék és gazdi kereső,talált és elveszett állatok. Hasznos tippek minden helyzetre.

Számtalan faj közül választhat, aki állattartás mellett dönt, határt szinte csak életmódunk, szokásaink szabnak. Aki ezek alapján választ biztosan elégedett lesz új kis barátjával. Hirtelen felindulásból ne vigyünk haza semmilyen állatot, még ha elsőre jó ötletnek tűnik is, mert olyan kicsi és aranyos. Az ilyen döntéseknek rossz vége lehet, az ember megbánhatja, az állat sorsa pedig bizonytalanná válhat.

Nem fogok kitérni a különböző fajok, fajták eredetére, származására, mivel akit ez érdekel számos oldalt találhat a témáról és amúgy sem ez alapján választunk állatot társunknak. Ahogy mi emberek, úgy ők is más és más jellem. Bár minden állat egy önálló személyiség, a faj/fajta jellegzetességei mégis segíthetnek abban, hogy az új barátság valóban igazi barátság legyen. Nem utolsó szempont az sem, hogy körültekintő választásunkkal elkerülhetjük, hogy a menhelyi, kóbor illetve gazdátlan, szerencsétlen sorsú állatok számát gyarapítsuk.



Rágcsálók:

A rágcsálóknak folyamatosan nő a foguk, ezért biztosíts számukra mindig valami rágcsálni valót. Ez lehet szárított kenyérhéj, háztartási keksz, kutyakeksz, faágak (a gyümölcsfákat permetezik!) illetve számos variáció kapható a boltokban is. Olajos magvakból ( szotyi, mogyoró, dió, stb.) csak keveset adj, mert elhízáshoz vezetnek, ami megrövidíti az állat életét. A legtöbb készen kapható magkeverékben túl sok napraforgó és nyúltáp van, ami kis mértékben nem rossz, de ne felejtsd el, hogy ez eredetileg hízótáp. Jó ötlet a készen kapható keverékhez plussz búzát, árpát, kukoricát, kölest, stb. keverni, így javítani az arányon. A képoszta felfújódást okoz, a salátát vegyszerezik, a citrusféléknek pedig magas a savtartalma, ezért inkább ezeket ne adj. Szedhetsz növényeket magad is, de ilyen esetben tudnod kell melyik mérgező, melyik ehető és mindenképpen autóúttól távol gyűjts, mert az utak mentén a növényeket is beszennyezi a kipufogó gáz.

A rágcsálók meglehetősen könnyen, gyorsan szaporodnak és előfordulhat, hogy nem várt alommal lepik meg a gazdit. Olykor az eredetileg hímnek vásárolt állat lephet meg egy rakat kölyökkel. Az ilyen véletlen balesetekből származó kicsiket, ha nem tudod elajándékozni vagy eladni, akkor próbáld meg a kisállat kereskedésekben leadni. Valószínűleg sok pénz nem kapsz értük, de legalább esélyt adsz a kölyköknek. A szaporításról lebeszélnék mindenkit, bár valóban könnyen szaporodnak a lelkiismeretes tenyésztői munka nem merül ki abban, hogy összerakunk egy hímet és egy nőstényt. Egyébként lévén szapora állatokról van szó elég sok van belőlük, ezért ebből meggazdagodni sem fog senki, sőt olykor még egy alom elajándékozása is komoly gondot jelenthet. A leírásoknál is inkább azért igyekeztem támpontot adni a vemhességről, kölykökről, hogy a váratlan meglepetés se okozzon fejtörést az újdonsült gazdinak.

Helyüket huzatmentes helyre tedd, ne érje állandó tűző nap se. Radiátortól, tv-től, egyéb hangos eszközöktől távolabb helyezd el.

Egerek:
Táncoló egér:

Futóegerek:

Ugró egerek:

Hörcsögök

A hörcsög a legszökösebb  kis állat és ha meglépett elég nehéz megfogni, remekül el tud bújni. Többnyire épp a nehezen hozzáférhető helyeket szemeli ki, szekrény mögött, fiókokban, bármilyen szűk, sötét kis zug szóba jöhet. Egyszerűbb csapdát állítani neki, mint fölförgatni az egész lakást, persze vigyázz, hogy ne a macskád/kutyád találja meg előbb. Éjszakára tegyél ki egy kellően magas peremű vödröt vagy lavórt abba a helyiségbe, ahol elbújt. Ha fölébred, hallani fogod a szöszmötölését, így könnyen kiderül melyik szobában bújt el. A vödör széléhez támassz egy deszkát vagy bármit amin fölmászhat, a vödörbe pedig tegyél valami gyümölcsöt, zöldséget. A finomságot megérezve nagy valószínűséggel fölmászik a deszkán,ahonnan már be tud ugrani a vödörbe, ki viszont nem tud jönni, így reggel nyakon csípheted Nevetés


Aranyhörcsög:

Az aranyhörcsög ijedős természete miatt haraphat, ha nem elég óvatosan nyúlunk hozzá, ezért csak akkora gyereknek ajánlom, aki ezt már megérti. Viszont amennyiben rendszeresen fogalalkozol vele nagyon szelíd lesz. Testvéremnek volt egy olyan hörcsöge, amelyik nem csak hallgatott a nevére, de ha a gazdi hívta elő is jött Vigyor Alapvetően éjszakai állat, azonban a rendszeres foglalkozás ezen is változtathat. Sajnos nem túl hosszú életű állatka, kb. 3 évig él. Az aranyhörcsög magányos állat, többnyire nehézen vagy egyáltalán nem tűr meg párt maga mellett, persze itt is akadhatnak kivételek, de legjobban egyedül érzi magát. Még a pároztatás miatt összerakott állatokra is figyelned kell, mert összeverekedhetnek, akár meg is ölhetik egymást.

Természetes körülmények közöt egy éjszaka akár 8 km-t is megtehet, ezért legyen gondod rá, hogy tudjon eleget mozogni. Jó ha ez nem csak a mókuskerékben merül ki, véleményem szerint ez inkább kényszermozgás. Ketrecébe tehetsz göcsörtös ágakat, gyökereket, amiken tud mászkálni. Imádja a különböző járatokat, így a kereskedésben kapható kanyargós járatokkal felszerelt ketrecek nagyon jó szolgálatot tehetnek. (Bár szerintem a legtöbb cifra és csicsás, de azért a célnak remekül megfelelnek) Tarthatod terráriumban is, ami vagy legyen legalább 30 cm magas vagy fedjük le tetővel (azért a szellőzésre ügyeljünk), mert a hörcsög nem csak remekül mászik, de viszonylag magasra ugrik is. Egy jól zárható ketrecből nem tud megszökni sem és mivel a rácsain mászkálni is tud a höri, így a ketrec több teret ad a mozgásnak is. A felsoroltak miatt én személy szerint ezért szeretem jobban a ketreceket, ez alól egyetlen kivétel, ha a nőstény vemhes, ugyanis a picik kiférnek a rácsok közt. Felül szűkülő -madaraknak való- kalitka NEM alkalmas hörinek. Sajnos én ezt saját káromon tanultam meg. Egy éjjel kedvemcem fölmászott a ketrec tetejére -ahol a rácsok összefutnak- és beszorult a lába. Mire reggel észrevettem nem csak a lába tört el szegénynek, de fájdalmában megpróbálta lerágni a saját lábát, ezzel csúny, mély sebet okozva. Nagy örömemre később teljesen fölépült. Alomnak megfelel a forgács. A kuckóját szereti kibélelni -az én hörcsögöm ehhez rendszeresen lopja a papírzsebkendőt Nevetés erre a célra jó a széna -ez rost tartalma miatt is fontos- esetleg rongydarabok (kilógó cérnaszálakkal vigyázzunk, fulladást okozhatnak). A hörcsög nagyon tiszta állatka, dolgát mindig ugyanabba a sarokba végzi, ezt lehetőleg naponta pucold ki, az egész ketrecet elég hetente egyszer. Megfelelő tisztán tartás mellett a hörcsögnek nincs szaga, bár ez a legtöbb állatra igaz.


Etetése egyszerű a rágcsálóknál leírt magkeveréken kívül zöldséget, gyümölcsöt kapjon rendszeresen. Ha ezekből eleget kap minden nap, akkor vízre nincs szüksége. Adhatsz neki lisztkukacot is, ez a fehérje tartalma miatt jó.

Rágcsálók közt is legszaporább a hörcsög. Már két hónapos kora előtt ivarérett, azonban ennél korábban ne pároztasd. A vemhesség 16-18 nap. Néhány nappal az ellés előtt a nőstény helyét takarítsd ki, mert a kis családot kb. egy hétig nem szabad zavarni és adj neki több almot a fészek készítéshez. Hörcsögöknél gyakori a kannibalizmus -az anya megeszi vagy csak megöli a kölykeit- ez többnyire akkor történik, ha sokat zaklatjuk vagy valami más zavarja a nőstényt. Ha úgy gondolod, hogy valami nincs rendben a fészekben, akkor várd meg míg a "mama" kijön és csak akkor nyúlj be,de akkor se kézzel. Az esetleges halott kölyköket vedd ki. Egy alom általában 8-10 kölyökből áll, először szülő nősténynél lehet kevesebb, "rutinosabb" anyáknál jóval több is. Hallottam már olyan alomról, ahol 22 kicsi született és mind életben is maradt Vigyor. A kicsik szőre 5 napos koruk körül kezd nőlni, ekkoriban nyílik a szemük is. 3 hetes korukig szopnak, ezután már teljesen önállóak, ezért ne csak az anyától válaszd el őket, hanem a testvéreket is különítsd el. Jó ha már ilyenkor elkezded kézhez szoktatni őket.


Dzsungáriai törpe hörcsög:

Vadas pár

Mandarin és kék kölykök

Az aranyhörcsögnél kisebb és valamivel barátságosabb, így némi szerencsével párban is tarthatod, de garancia az ő esetükben sincs a békés együttélésre. Az én dzsungim pl. egyáltalán nem tűr meg maga mellett párt, emberekkel viszont nagyon barátságos. Összeszokott párokat ne szedj szét, mert nem biztos, hogy utána is össze tudod rakni őket. Színváltozatai: madarin, kék, pearl (fehér) ezek kombinációja és vadas (szürke).Tartása, etetése megegyezik az aranyhöriével. A vemhesség 21 nap,átlagos alom méret 3-7 kölyök.

Roborowszki törpe hörcsög:

Ránézésre nagyon édes kis hörcsög, a dzsunginál is kisebb és tündéri pofája van. Rendkívül gyors mozgású és ideges temészetű állat lévén megfogni, kézbe venni majdnem lehetetlen, ha sikerül, akkor pedig szinte biztos, hogy kiugrik az ember kezéből. Nekem csak a pár hetes piciket sikerült kézbe vennem, bár ők is elég gyorsak, ezért inkább csak nézegetésre, megfigyelésre ajánlom, olyan gazdinak, aki nem igényli, hogy az állat szorosan kötődjön hozzá. Gyereknek épp ezért nem ajánlom. Az egyetlen hörcsögfaj,amit tarthatsz csapatban is, bár nálam eredetileg öten voltak egyet megöltek maguk közül, a maradék négy viszont olyan jól el volt egymással, hogy gond nélkül szültek és gondozták a kölyköket elkülönítés nélkül. Tenyésztő ismerősöm szerint robiknál nagyon ritkán fordul elő, hogy komolyabb kárt tesznek egymásban. Gondozása, etetése és szaporodása egyezik a dzsungáriai törpehörcsögével, bár személyes tapasztalatom szerint, ha az ember nem figyel rájuk egy percig "képesek akár osztodni is" Nevetés, hihetetlen iramban szaporodnak. Két hónap alatt odáig jutottam 2 párral, hogy már a kádban is "robik" voltak, na akkor mondtam azt, hogy ELÉG Nevetés.

Patkány:

Degu:

Nyúlak:

Tengeri malac:
Személyes kedvencem
Nevetés

Rövidszőrű                                 Rozettás

Amikor hazaviszed adj neki egy kis időt, amíg megszokja az új környezetet, embereket. Ne "ugorjon" rá az egész család, ne akarjuk azonnal simogatni, kézbe venni. Sose közelíts felé felülről, ettől megijedhet, mindig oldalról vagy szemből nyúlj felé: lássa, hogy közeledünk. Sajnos azt tapasztaltam, hogy a keresedésekben nagyon kevés állat van kézhez szoktatva, így ez valószínűleg a te feladatod lesz, de mivel könnyen barátkozik nem lesz nehéz dolgod. Ha lelkiismeretes tenyésztőtől vásárolsz, akkor valószínűleg szelíd malackát kapsz.
A tengeri malacnak többfajtája van, ezeket nem fogom fölsorolni, mivel rengeteg oldal foglalkozik a témával. Kedvencnek a rövidszőrűeket illetve rozettásokat (pánki) ajánlom, a hosszúszőrűek bundáját rendszeres gondozni kell. 6-8 évig élnek, jó körülmények között tovább is.

Tartása viszonylag egyszerű és olcsó. Az egyetlen, amire nagy gondot kell fordítani az elhelyezése. Lomhának és nehézkesnek tűnhet elsőre, pedig egy aktív, mozgékony kis állat, így nagy helyre van szüksége. Egy tengeri malacnak min. 100x50 cm-es ketrec szükséges legalább 50 cm-es magasággal, mivel jókedvében magasakat ugrik időnként Vigyor. Ennél kisebb helyen tartani közönséges állatkínzás.  A legtöbb boltokban kapható nyúlnak, tengeri malacnak ajánlott ketrec pont az a méret, ami gyakorlatilag semmilyen állat tartására nem alkalmas. Ezek az 50-60 cm x 30-40 cm alapterületű ketrecek, amibe a "kedves" eladó még ránk tukmál egy odút, egy nagyobb kerámia tálat, egy szénatartót, egy itatót (amik egyébként tényleg kellenek) és a szerencsétlen malacnak annyi helye sem marad, hogy megforduljon Üvöltés a rács távolság miatt hörcsögnek, egérnek sem jó, mivel kiférnek rajta. Talán még patkánynak jó lehet, bár jó szívvel nekik sem ajánlanám. Ráadásul ahhoz képest, hogy gyakorlatilag használhatatlanok, még elég drágák is. Tehát ezekről a ketrecekről mindenkit lebeszélnék. Persze kaphatók nagyobb méretben is 100x50 cm, 120x60 cm, aki anyagilag megengedheti magának annak bátran ajánlom, mert -a rácson lévő festéeket leszámítva- tartósak, jó minőségűek, akár több állatot is kiszolgálhatnak. A drága gyári alkalmatosságok helyett otthon is készíthetsz malackádnak megfelelő szálláshelyet a bolti árak töredékéért, ráadásul nem bonyolult dolog, különösebb szaktudást sem igényel. Akit érdekel a ketrec készítés rengeteg segítséget talál az interneten. Formájának, kialakításának, emeletek számának stb, csak a kreativitásunk szab határt, lényeg, hogy a kis lakó jól érezze magát benne. Az egytelen sarkallatos pont a ketrec alja, ami lehetőleg plexibő, műanyagból készüljön és kivehető legyen a könnyebb tisztán tartás miatt. Akvárimban ne tartsunk, mert melegben hőpangás alakulhat ki benne. Összefoglalva: aki nem hajlandó beruházni egy nagyobb méretű ketrecbe vagy bajlódni a barkácsolással az ne tartson tengeri malacot!

A tengeri malac gond nélkül tartható és teleltethető kertben is megfelelő körülmények között. Helyük mindig legyen száraz. Télen óvjuk a széltől és csapadéktól, nyáron a tűző naptól. Mindig legyen lehetőségük árnyékba vonulni. Beteg és újszülött állatot fagypont alatt inkább ne tartsunk kint.
Alomnak remekül megfelel a tiszta faforgács (ne legyen poros) tiszta kis állat, a dolgát mindig ugyanabban a sarokban végzi megkönnyítve ezzel a takarítást. Szénát ne nagyon használj alomnak, mert ezt is meg is eszi és az ürülékkel, vizelettel szenyezett széna betegségeket okozhat, ezt inkább külön széna tartóban add.

A széna egyébként nélkülözhetetlen tápláléka. Különleges emésztőrendszere miatt napota 60-80 alkalommal eszik, ezért mindig legyen előtte táplálék és friss víz. A szénán és magkeveréken kívül kapjon zöldséget, gyümölcsöt minden nap. Káposztát ne adjunk, mert felfújódást okoz, ami bele is pusztulhat. Szakértők a salátát sem ajánlják, de a malackák imádják, így én nem sosem tudtam megállni, hogy ne adjak nekik, de nem tapasztaltam semmi gondot ebből. Fontos a C-vitamin adása, mivel az ő szervezetük sem képes ezt előállítani.

A tengeri malac társaság kedvelő állat, így ha nincs elég időd foglalkozni vele, inkább párban tartsd, különben apatikussá válhat. Ha nem akarod szaporítani, akkor tarts két nőstényt, bár a hímek is összeférnek, ha együtt nőnek fel és nincs a közelükben nőstény. Törpe nyúllal is gond nélkül együtt tartható, nagyobb testű nyuszival azonban ne tarts együtt, mert az sérüléseket okozhat, véletlenül meg is ölheti. Az egyedül tartott malac igényli a foglalkozást, imádja az ember közelségét, nagyon jó arc. Tv nézés, számítógépezés közben elfekszik az ember ölében, nekem volt olyan tengeri malacom, akivel együtt aludtam Vigyor. Az "egyke" példányok persze jobban is ragaszkodnak a gazdihoz. Időnként -lehetőleg naponta- engedd ki a ketrecből, had szaladgáljon a lakásban egy kicsit, mivel viszonylag nagy a mozgásigénye. Többnyire egy általa kijelölt területen marad, akkor is ha szabadon van. Figyelj éppségére (elektromos kábelek, mérgező nővények stb.) Kutyával, macskával összeszoktatható, nagyon barátságos, de azért felügyelet nélkül ne hagyd őket. Gyereknek mindenekelőtt a tengeri malacot ajánlom, mivel nagyon szelíd, borzasztó ragaszkodó kis szőrgombóc és sosem harap. Persze a fent leírtak feltételezik a rendszeres foglalkozást.

Főként C-vitamin hiányos állapotban hajlamosak a bőrbetegségekre, atkás, gombás elváltozásokra. Ezt akár stressz is kiválthatja. Szőrhullással, viszketéssel jár, emiatt az állat vakarózik, ami sebekhez vezethet. Állatorvos által felírt kenőccsel egyszerűen kezelhetők. A betegség elvileg emberre is átterjedhet, nem is akarom ennek az ellenkezőjét állítani, azonban nekem volt gombás és rühes malackám is, soha semmit nem kaptam el tőlük. Huzatra, felfújódásra érzékenyek.

Ha pároztatni szeretnéd nőstény malacodat azt először 6-10 hónapos kor között tedd.  A túl korán fedeztetett nőstények visszamaradhatnak a fejlődésben, megállhatnak a növésben. 10 hónapos korukra viszont összecsontosodik a medencecsontjuk, ami komplikációkat okozhat ellés közben, ezért kell még a csontosodás előtt megtörténni az első ellésnek, így a medence tág marad. A nőstény 18 naponta tüzel, a vemhesség 69 napig tart, ha lehet ez alatt tartsd külön a nőstény, de amikor látványosan nőlni kezd a hasa, akkor már mindenképpen különítsd el. Étrendjén nem kell változtatni, esetleg kaphat speciális táplálék kiegészítőt, de C-vitamin igény e a duplájára nő. Ez fontos, mert hiány esetében a kicsik bénult hátsó résszel születhetnek. A nagy pocakú nőstény, ha lehet már ne vedd kézbe. Az alom 1-6, általában 4 kölyökből áll. Az ellést követő napokban ne zavard a családot. A kölykök rendkívűl fejletten jönnek világra, néhány nappal a születésük után már szilárd táplálékot is esznek, bár az anyatejre legalább 3 hetes korukig szükségük van. Ha az anya nem szoptat, akkor valószínűleg emlőgyulladása van, ez azonnali kezelést igényel. A szoptatás alatt adj a nősténynek kukoricát és leveles zöld növényeket, ellenkező esetben kálciumhiányos alakulhat ki nála. Abban az esetben, ha az anya valamiért nem tudja szoptatni a kölykeit mesterségesen kell táplálni őket. Lehet kapni ehhez speciális tápszert, szükség megoldásként 1 rész forralt tehéntejet 2 rész forralt, lehűtött vízzel keverj és tegyél bele kisbabáknak való gabonapelyhet. Adhatsz kölyökkutyáknak készült tápszert is. Száraztápokkal pótold a fehérjét és adj rendszeresen friss zöldfélét is.



Mókusok:

Csincsilla:

Madarak:

Pintyek:
Hullámos papagály:

Nimfa papagály:

Kanári:

Madárpókok:

Kígyók, siklók:

Díszhalak:

Guppi:

Xifó:

Molli:

Platti:

Betta:

Vitorláshal:

Teknősök:

Ékszerteknős:

Szárazföldi teknősök:

Vadászgörény:

Macska:





Mikor NE vigyünk haza kutyát?

A kutya alapvetően társas lény. Talán ez az első dolog amin el kell gondolkozni annak, aki állatot szeretne tartani. Ha napi 8 órát (vagy többet) dolgozunk és ezalatt az eb egyedül lenne otthon, az semmiképp sem szerencsés. Az állat nem csak boldogtalan lesz,de unalmában, esetleg bosszúból (amiért a szeretett gazdi "hűtlenül elhagyta") ámokfutásba kezdhet a lakásban, amitől viszont a gazdi nem lesz boldog, így a kapcsolat nagy valószínűséggel nem lesz felhőtlen. Hogy ennek a továbbiaban milyen következményei lehetnek, arról sokat tudnának mesélni a kóbor, menhelyen sínylődő vagy az udvar végén láncra vert kutyák...

Ezenkívűl természtesen igényei is vannak. Nem éleg enni-inni adni neki, minden ebnek szüksége van mozgásra is. Fajtája és temperamentuma válogatja, hogy melyiknek mennyire, de általánosságban elmondható, hogy kutyát sem lehet állandóan lakásba bezárva tartani, még az apró "szőnyegcirkálóknak" kell némi mozgás, új élmények, találkozás a fajtársakkal. Persze egy dolgozó vagy kevésbé sportos embernek sem kell lemondania a kutyatartásról, vannak nem kimondottan aktív fajták is. Azonban ilyen gazdi semmiképp ne válasszon aktív, energikus állatot. Ilyenek többnyire a nagytestűek, pl. németjuhász, rottweiler, dobermann, vadász- és juhászfajták, tehát minden vizsla, szetter, pointer. A terriereknek vannak kis változataik, de nem szabad elfelejteni, hogy azért még terrierek ők is a hozzájuk tartozó temperamentummal.

Nem elhanyalható kérdés egy kutya anyagi vonzata sem. Különösen a nagy termetűek etetése csapolhatja meg a pénztárcát, bár nem muszály okvetlenül a legdrágább csúcskategóriás táppal etetni kedvencünket, azért házi koszton sem tarthatók. Az állatorvosi vizsgálatok, kezelések is elég borsósak tudnak lenni. Ha nem kimondottan tenyésztésre szánjuk az állatot, akkor érdemes elgondolkodni az ivartalanítás lehetőségén is, ami bár nem olcsó (a Zöld Zebra szinte folyamatosan tart akciókat), azonban egy rakás kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat és kedvencünket is általa. Bővebben az ivartalanítás menüpontban olvashatsz az ivartalanítás előnyeiről, tévhitekről.

Kutyát ajándékba kizárólag, akkor adjunk, ha teljesen biztos, hogy az új jövevényt osztatlan örömet arat az egész családnak. Ha nem vagyunk erről teljesen meggyőzödve inkább kérdezzünk rá. Igaz, hogy így elszáll a meglepetés varázsa, de legalább biztosak lehetünk abban, hogy nem szerzünk az ajándékozottnak vagy családtagjainak kellemetlenséget és az állat sorsa sem lesz bizonytalan. Általánosságban elmondható, hogy 14 éven aluli gyereknek ne vegyünk saját kutyát. Mindenki ismeri csemetéjét és eldöntheti van e elég felelősségtudat a gyermekben egy állat gondozásához, ellenkező esetben előfordulhat, hogy az új családtaggal járó "munka" a mi nyakunkba szakad. Fontos, hogy ha egy családba kutya kerül az közös döntés legyen, mindenki egyformán örüljön neki, egyformán vegye ki a részét a gondoskodásból. Ezt jó előre megbeszélni, hogy a későbbiekben ne legyen belőle vita.

A fent leírtakkal senki kedvét nem szeretném elvenni  a kutyatartástól, sőt csak buzdítani tudok mindenkit, akinek kedve, lehetősége van, azonban csak akkor lesz boldog és kegyensúlyozott a kapcsolat mind a gazdi, mind az eb részéről, ha ezeket az alapvető dolgokat átgondoljuk és ennek megfelelően döntjük el legyen e kutya a családban és ha igen, milyen igényeknek kell megfeleni. Ez utóbbihoz szeretnék segítséget nyújtani a következő leírásokkal.

Nem fogok kitérni a különböző fajták eredetére, származására, mivel akit ez érdekel számos oldalt találhat a témáról és amúgy sem ez alapján választunk kutyát társunknak. Ahogy mi emberek, úgy a négylábúak is más és más jellem. Bár minden egyes kutya egy önálló személyiség, a fajta jellegzetességei mégis segíthetnek abban, hogy az új barátság valóban igazi barátság legyen. Nem utolsó szempont az sem, hogy körültekintő választásunkkal elkerülhetjük, hogy a menhelyi, kóbor illetve gazdátlan, szerencsétlen sorsú állatok számát gyarapítsuk.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 7
Havi: 6
Össz.: 20 263

Látogatottság növelés
Oldal: Fajok és fajták-avagy ki legyen az új barátunk?
Kutyák, macskák, szőrös, tollas kedvencek - © 2008 - 2024 - kisallatmania.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »